Sorularla Şeker Hastalığı Ameliyatı

Gösterim: 2981

Şeker hastalığı ameliyatı diyabet hastaları için en etkili tedavi seçeneklerinden biri olsa da teknolojiyle beraber yeni yeni adı duyulmaya başlayan bu cerrahi yöntem çoğu kişi için hala yabancı bir ameliyat. Bu nedenle sorularla şeker hastalığı ameliyatını anlamak çok daha iyi bir yöntem.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI NEDİR?

Şeker hastalığı ameliyatı sadece Tip 2 diyabetli olan hastalara uygulanan bir cerrahi işlemdir. Şeker hastalığı ameliyatı ile hastalık büyük oranlarda tedavi edilerek hastanın yaşam kalitesi yükselmekte ve ilaçlara olan bağımlılığı bitmektedir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI NASIL YAPILIYOR?

Şeker hastalığı ameliyatında bağırsak sisteminde bir yer değiştirme yapılmaktadır. Böylelikle vücuda alınan besinlerin ince bağırsakla karşılaşma sırası değiştirilerek insülin direnci yok edilmektedir.

KİMLER ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATINA UYGUNDUR?

Şeker hastalığı ameliyatı öncelikle Tip 2 şeker hastalığının ilaçlarla ve insülin takviyesi ile kontrol altına alınamadığı hastalar için uygundur. Aynı zamanda hastanın pankreas insülin üretimi de yeterli olmalıdır. Diğer yandan ileri derecede organ hasarı ve böbrek yetmezliği olan hastaların şeker hastalığı ameliyatı olması mümkün değildir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATINDAN SONRA BESLENME NASIL OLMALI?

Şeker hastalığı ameliyatı zor bir cerrahi müdahaledir. Bu nedenle de ameliyatın ardından beslenme konusunda tavsiyeler dikkate alınmalıdır. Ameliyattan sonra hastanın ilk 1 ay tamamen sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekmektedir.  Özellikle sıvı alımı çok önemlidir. Bir ayın ardından besin miktarı arttırılmalı ve 3 ay sonra ise katı gıdalarla beslenmelidir. Hasta hiçbir zaman kendini yemek için zorlamamalı, fazla yemek yememelidir. Şeker hastalığı ameliyatından 6 ay sonra hasta normal beslenme düzenine geçebilir.

ŞEKER HASTALIĞI AMELİYATI NE KAZANDIRIR?

Şeker hastalığı ameliyatının ardından normal kiloya ulaşan hastalar, bununla beraber şeker hastalığının neden olduğu hastalıklardan da kurtulurlar. Aynı zamanda hastalar ilaç kullanmak zorunda kalmaz ve hayat kalitelerinde düzelme görülür.