Çocuklarda Görülen Tip 2 Diyabet

Gösterim: 2558

On yıllar boyunca, tip 2 diyabet yetişkinlere özel bir durum olarak kabul edildi. Aslında, tip 2 diyabete bir zamanlar yetişkin başlangıçlı diyabet deniyordu. Ancak günümüzde tip 2 diyabet çocuklarda daha yaygın hale geldi.

Tip 2 diyabet, vücudun şekeri metabolize etme şeklini etkileyen kronik bir durumdur.

Çocuklarda Tip 2 Diyabetin Nedenleri

Aşırı kilolu olma, tip 2 diyabet gelişimini yakından etkilemektedir. Aşırı kilolu çocuklarda insülin direnci yüksektir. Vücut insülini düzenlemekle uğraşırken yüksek kan şekeri potansiyel olarak ciddi sağlık problemlerine yol açar. Son 30 yılda, çocuklarda obezite iki katına çıkarken ergenlerde bu oran dört katı kadar arttı. Aynı zamanda tip 2 diyabet nedenleri arasında genetik de rol oynamaktadır. Bir ebeveyn veya her iki ebeveynin de diyabeti varsa, çocuklarda tip 2 diyabet riski artar.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabet belirtileri her zaman gözle görülür şekilde etki etmeyebilir. Çoğu durumda, hastalık giderek gelişir ve semptomların tespit edilmesi güçleşir. Hatta birçok kişi herhangi bir belirti hissetmez.  Çocuğunuzun şeker hastalığı olduğuna inanıyorsanız, bu işaretleri takip edebilirsiniz;

Aşırı yorgunluk: Çocuğunuz çok yorgun veya uykulu görünüyorsa, vücudunun normal vücut işlevlerini yerine getirecek kadar şekeri olmayabilir.

Aşırı susuzluk: Aşırı susuzluk yaşayan çocukların kan şekeri yüksek olabilir.

Sık idrara çıkma

Açlığın artması: Diyabetli çocukların vücut hücreleri için yakıt temin edecek kadar insülin yoktur. Bu gibi durumlarda yiyecek en iyi enerji kaynağı olur, böylece çocuklar daha çok açlık çekebilir.

Yavaş iyileşen yaralar

Risk Faktörleri

Bir çocuğun tip 2 diyabet riski şu durumlarda yüksek olabilir;

Fazla kilolu veya obez

 Kardeş veya diğer yakın akrabalarda tip 2 diyabet olması

Tedavi

Tip 2 diyabetli çocuklar için yapılan tedavi şekli yetişkinlere uygulanan tedaviye benzer. Egzersiz ve doğru beslenme ile tip 2 diyabetin önüne geçmek mümkündür.