Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Düşünülmeli?

Gösterim: 4217

Obezite cerrahisi yani Bariatrik cerrahi, her kilolu olan kişi için gerekli değildir. Obezite cerrahisi kilosu ameliyat için uygun olan ve diyet ya da egzersiz yaptığı halde kilo veremeyen hastalar için gereklidir.

Bazı kişiler bariatrik cerrahinin ne zaman düşünülmeye başlanması gerektiği hakkında sorulara cevap aramaktadır. Bu nedenle makalemizde bu konuyla alakalı detaylı bilgiler vereceğiz.

Bariatrik cerrahi için dikkate alınması gereken durumlar;

VKİ (Vücut Kitle İndeksi)  40 veya daha fazla olmalı. Aynı zamanda obezitenin beraberinde getirdiği yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları bulunmalı.

Zayıflamanın diğer yollarını da denemiş olmak gerekmektedir.  Bunlar, diyetteki değişiklikler, fiziksel aktivite düzeylerindeki artış ve ilaçlarla yapılan tedaviyi içerir.

Operasyonu sizin için tehlikeli hale getirecek herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekmektedir.

Tüm bu durumların çoğunluğunu yaşıyorsanız bariatrik cerrahi için uygun aday olabilirsiniz. Özellikle VKİ 40’ın üzerinde olan kişilerin vakit kaybetmeden obezite cerrahisi için başvurmasında yarar vardır. obezite kişinin sağlığına zarar veriyorsa bu sağlık problemleri ileriye gitmeden önce mutlaka ameliyatla alakalı araştırma yapılarak bilgi alınmalıdır. Sağlık sorunlarının ilerlemesi durumunda obezite cerrahisi de uygun bir seçenek olmaktan çıkacaktır.

Obezite sadece yetişkinleri tehdit eden bir durum değildir. Günümüzde hazır beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler ve genetik yatkınlıkla beraber çocuklarda da obeziteye azımsanmayacak bir oranda rastlanmaktadır. Bu gibi durumlarda diyet ve fiziksel aktivite önerilmektedir. Çoğu zaman, obezite cerrahisi çocuklarda önerilmemektedir. Ergenlik çağından olan ve ciddi obez olan çocuklarda istisnai durumlarda bazen ameliyat düşünülebilir. Ameliyat için düşünülen çocuklar ve gençler bir uzman ekip tarafından çok kapsamlı değerlendirmelerden geçerler. Ardından cerrahi işleme uygun olup olmadıkları incelenir ve karar verilir.