Bariatrik Cerrahi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gösterim: 3130

Obezite cerrahisi (Bariatrik Cerrahi), obezite ile mücadele eden kişilerin kilo vermelerine yardımcı olmak için iyi bir yöntemdir. Bununla birlikte, kilo vermek isteyen herkes için uygun olmayabilir. Bariatrik cerrahi düşünülmeden verilecek bir karar değildir.

Ameliyat için tamamen hazırlıklı olmanız ve motivasyonunuzun yüksek olması gerekir. Ameliyatı düşünürken, riskleri ve faydaları da dahil olmak üzere, tüm detayları tam olarak anlamış olmalısınız. Ameliyat sonrasında yaşam biçiminizde ve yemek yeme alışkanlıklarınızda uzun vadeli değişiklikler yapmanız gerektiğinin farkında olmalısınız.

Bariatrik cerrahi, özellikle kilo vermenize yardımcı olmak için yapılan her tür ameliyattır. Obezite cerrahisi için gerçekleştirilen ameliyatların tümüne bariatrik cerrahi denir. Basitçe söylemek gerekirse, kilo almak ne kadar enerji (kalori) aldığınıza ve vücudunuzun ne kadar enerji kullandığına bağlıdır.

Aldığınız kalori miktarı, vücudunuzun kullandığı enerjinin miktarına eşitse, kilonuz sabit kalır.

Yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız kilo alırsınız. Aşırı enerji, yağa dönüştürülür ve vücudunuzda saklanır.

Yaktığınızdan daha az kalori alırsanız kilo verirsiniz. Vücudunuz, ihtiyaç duyduğu ekstra enerjiyi elde etmek için yağ depolarını kullanır.

Bariatrik cerrahinin işlevi ise şu şekilde olabilir;

Çok yemek yemenizi midenizin boyutunu küçülterek azaltabilir, böylelikle daha az yemekle daha fazla doyarsınız ve kilo vermeye başlarsınız.

Bariatrik cerrahi yöntemleriyle vücudunuzun yediğiniz gıdayı kullanma şekli değiştirilerek, bağırsağınızın bir kısmını bypass edilir.

Bariatrik cerrahi yöntemlerinden herhangi birine uygun olup olmadığınızı anlamak için öncelikle Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olmalıdır. VKİ 40’ın üzerinde olan kişiler şişmanlık açısından risk altındadır. Aynı zamanda bariatrik cerrahi için gebeliğin olmaması, şiddetli yeme bozukluklarının bulunmaması, ciddi hastalıkların olmaması, aşırı alkol alımı olmaması ve psikolojik durumun istikrarlı olması gerekmektedir.