Obezite Ameliyatına Uygun Musunuz?

Gösterim: 2708

Obezite tüm dünyayı etkileyen bir salgın gibi ilerlemeye devam ediyor. Günümüzde obez olarak sınıflandırılan kişilerin sayısı artmaya başlıyor. Üstelik sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da bu durum görülebiliyor.

Obezite kişinin hayatını önemli ölçüde etkilerken hem sağlığını bozuyor hem de psikolojisinin çökmesine neden oluyor. Bu gibi durumlarda ise obezite cerrahisi devreye giriyor.

Obezite cerrahisi son yıllarda iyice yaygınlaşmış olan bir cerrahi yöntemdir. Obeziteden yakının kişi sayısının artmasıyla beraber obezite cerrahisi de tavan yaptı diyebiliriz. Obezite sorunlarının diyetisyen kontrolünde, spor ve beslenme alışkanlıklarıyla çözümlenemediği durumlarda hastanın cerrahiyi engelleyecek bir hastalığı yoksa obezite cerrahisi tercih edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi sağlığı bozacak şekilde vücutta oluşan aşırı yağ depolarından kaynaklanan bir hastalık durumu olarak tanımlamıştır. Tüm dünyada artmaya başlayan obezite ilerleyen yıllarda kanserden bile fazla görülecek bir hastalık olarak görülüyor.

OBEZİTENİN ZARARLARI

Obezite beraberinde şeker hastalığı, eklem problemleri, mesane problemleri, yüksek tansiyon sorunu, kanser türlerinin risklerinin artması, sindirim sistemi problemleri, solunum problemleri be psikolojik problemleri getirmektedir. Aynı zamanda psikolojik problemlerle beraber obezite kişinin sosyal hayattan soyutlanmasını ve mutsuz olmasını da sağlar.

ÖNLENEBİLİR ÖLÜM SEBEPLERİ ARASINDA OBEZİTE

Obezite hastalarının bir çoğu obeziteyi bir hastalık olarak bile görmemektedir. Ancak obezite önlenebilir ölümcül hastalıklar listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. yaşam süresini azaltan bu hastalık beraberinde birçok hastalığı da getirdiği için önemsenmesi gereken bir sorundur.

OBEZİTE AMELİYATI

Obezite cerrahisi farklı yöntemlerle uygulansa da çoğu zaman kapalı (laparoskopik) cerrahi yöntemi tercih edilmektedir. Bu durum ameliyatın ardından hastanın iyileşme süreci ve ağrılarının azalması bakımından daha faydalıdır.

OBEZİTE CERRAHİSİNE UYGUN MUYUM?

Obezite cerrahisinde Body Mass Index (BMI), VKİ (Vücut Kitle İndeksi-boy ve kilo oranı) 40’ın üstünde olanlar, tip2 diyabet, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları bulunanlar, diyet veya spor gibi çözümlerde başarısız olmuş olanlar, 18-60 yaş arasındakiler ameliyat için uygun adaylardır. Obezite cerrahisi olmak isteyen hastaların yine de detaylı değerlendirilmesi ameliyatın başarısı açısından önemlidir.