Obezite Ameliyatına Hazır Mısınız?

Gösterim: 2740

Kilo vermeyi ne kadar istiyorsun?

Bu sorunun doğru cevabını yalnızca siz biliyorsunuz. Gerçekten bir yaşam tarzı değişikliği yapmak ve sağlığınızı geri kazanmak veya başkalarının sizi kabul etmesi için mi kilo vermeyi istiyorsunuz.

Muhtemelen sağlığınızı geri kazanmak istiyorsunuz ve bu yazıyı bu nedenle okuyorsunuz.

Obezite, sağlığını etkiliyor mu?

Obezitenizin görsel ve fiziksel eksilerinin yanı sıra, hangi sağlık konularında sizi zorladığını bilmeniz gerekir. Aşağıdakilerden herhangi birine evet cevabı verebiliyorsanız, gerçekten harekete geçmenin zamanı gelmiş demektir;

Yüksek tansiyon

Diyabet

Nefes alma güçlükleri

Horlama ve uyku apnesi

Yorgunluk

Karın ağrısı, gaz, şişkinlik, kramp

Ağrıyan eklemler

Zayıf dolaşım

Daha sağlıklı, daha mutlu ve daha aktif bir hayat yaşamak istiyor musun?

Zevk aldığınız şeylerden daha fazlasını yapabilmek ya da yeni şeyler denemek, yeni insanlarla tanışmak istiyor musunuz? Obezite, bir kişinin sosyal hayatını da etkileyebilir, özellikle de alay konusu olma korkusunun yanı sıra sinema salonları, uçaklar ve trenlerde oturma yerleri sıkıntıya neden olabilir. Bu nedenle de kişi vakit geçirmek için yapmak istediği etkinlikleri psikolojik baskı nedeniyle yapamaz. Obezite ameliyatı, eksik olan sosyal yaşamı ve imkanları yeniden keşfetmenize yardımcı olacaktır. Ancak bunun için şimdi yaşadığınız hayattan ne kadar mutsuz ve huzursuz olduğunuzu kendinize itiraf etmeniz şarttır.

Zayıflama ameliyatını bile düşünemeyecek kadar kilolu musun?

Kilonuzun çok fazla olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak zayıflama ameliyatını düşünemeyecek kadar kilolu olup olmadığınızla alakalı en iyi tercih bir uzman yardımı almaktır. Çoğu zaman obezite ameliyatının öncesinde bir diyet programı ile hastanın kilo vermesi istenir. Sonrasında ise obezite ameliyatı gerçekleştirilerek kişinin aynı beslenme düzenine devam etmesi sağlanır. Obezite ameliyatının öncesinde VKİ (Vücut Kitle İndeksi) hedef alınmaktadır. VKİ kilonun boyun metrekaresine bölünerek ortaya çıkan sonuca göre hesaplanır.