Çocukluk Şişmanlığına Dur Demek

Gösterim: 2895

Beslenme çocuklar için çok önemlidir. Ancak çocukların sağlıklı beslenmesi çok daha önemlidir. Çocukluk çağında çocuklar daha çok abur cubur ve fast food tarzı ürünleri tüketmek ister. Ancak büyüme ve gelişim için daha farklı beslenmeleri gerekmektedir.

Diğer yandan çocukların küçük yaşlarda kazandıkları beslenme alışkanlıkları yetişkin olduklarında da devam edecektir. Bu nedenle ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Çocukların beslenmesinde vücuda alınan her besinin dengeli olması şarttır. Aynı zamanda her çocuğun vücut yapısı aynı olmadığı için beslenmeleri de kişiye özel olmalıdır.

Çocukların yediklerini yakmaları fiziksel aktivitelerine, genetik yapılarına ve cinsiyetlerine göre değişmektedir. Büyüme süreci enerji harcaması gerektirmektedir. Bu nedenle de çocukların enerji ihtiyaçları yetişkinlerden çok daha fazladır.

ÇOCUKLARDA BESLENMEDE YAPILAN HATALAR

Çocukların beslenmesinde yapılan en büyük hastaların başında anne babanın beslenme tarzı gelmektedir. Çocuk anne ve babasını rol model almakta, onlar gibi beslenmektedir. Anne ve baba sağlıksız bir beslenme düzenini sürdürüyorsa çocuk da aynı şekilde beslenecek, sağlıklı besinleri kabul etmeyecektir. Bu nedenle çocukluk şişmanlığına dur demenin temel kuralı aile içinde tüm bireylerin aynı şekilde sağlıklı beslenmesidir.

Boyalı, şekerli, katkı maddesi içeren sağlıksız besinler uzun vadede çocuklarda obezite ve kalp damar şikayetlerin beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda ebeveynlerin çocuğun yemek yemesi için ısrarda bulunması, yemeğini yerse ödül vereceğini söylemesi veya ceza vermesi gibi durumlar çocuğun yemek yeme alışkanlıklarını olumsuz etkilemektedir. Çocuklar asla aç kalmak için uğraşmazlar. Sizin istediğiniz zaman karnı aç olmayabilir ve yemek yemek istemeyebilir. Bu normaldir. Ancak acıktığı zaman yemek yemek istediğini söyleyecek veya belli edecektir.

Çocukluk şişmanlığını önlemek için 7 yaşına kadar olan çocukları hareketli oyunlara yönlendirmek, beslenme saatlerini düzenlemek ve ailece sağlıklı beslenmek doğru seçimler olacaktır. 7-14 yaş arası çocuklarda ise beslenme çantasını hazırlarken dikkatli olmak, öğün atlamasını önlemek, spor oyunlara yönlendirmek ve harçlığını besinlere harcamasını engellemek için başka bir alan bulmak önemlidir.