Bariatrik Cerrahinin Faydaları ve Riskleri

Gösterim: 2999

Bariatrik cerrahi uzun süreli kilo vermeye yardımcı olmak için çok etkili bir yöntemdir. Diyetle karşılaştırıldığında veya kilo vermeye yardımcı olmak için ilaçlarla yapılan tedavide kilo verme ameliyatının, obez insanlarda daha fazla kilo kaybına neden olduğu görülmüştü.

Aslında çok obez olan insanlar için kilo kaybı cerrahisi en etkili tedavi olabilir. Yetişkinlerde aşırı kilo ve obezite sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla, bariatrik cerrahi sonrasında kilo kaybetmeniz sağlığınızı iyileştirmede önemli bir etkiye neden olacaktır.

Tip 2 diyabet bariatrik cerrahi geçiren birçok insanda tamamen tersine çevrilebilir veya kan şekeri  kontrol altına alınabilir.

Çalışmalar ciddi obez insanların obezite cerrahisine karar vermesi sonrasında muhtemelen daha uzun yaşayacaklarını gösteriyor. Obezite cerrahisinin ardından kilo verilmesiyle beraber inme , kalp krizi ve kanser gibi hastalıklar için daha az risk olacaktır.

Bazı farklı obezite cerrahisi tipleri uzun vadede diğerlerinden daha fazla kilo vermeye neden olabilir. Bununla birlikte bazı yöntemler diğerlerinden çok daha riskli de olabilir.

Zayıflama Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlem az da olsa risk taşımaktadır. Risksiz ameliyat yoktur.  Ameliyat sonrası komplikasyonlar olması olasıdır. Riskler yaşınıza, cinsiyetinize ve VKİ’ye göre değişir. Ayrıca, bazı insanlarda, operasyon her zaman kilo vermelerine yardımcı olmakta başarılı olamaz. Her türlü obezite cerrahisinde bazı genel riskler bulunmaktadır. Çünkü genel anestezi altında gerçekleşmektedir, bu da risk taşır. Eğer obezseniz, anestetikden kaynaklanan riskler daha fazladır. Akciğerlerde kan pıhtısı veya damarda kan pıhtısı kilo kaybı ameliyatı sonrası küçük bir riske neden olmaktadır. Bununla birlikte, bunu önlemek için ilaçlar verilebilir.  Bazı insanlarda kilo kaybı ameliyatı sonrası enfeksiyon görülebilir.

Kilo kaybı ameliyatı sonrasında hızla çok fazla kilo kaybederseniz. Bu da  safra kesenizde taşlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda eğer egzersiz yapmayıp ameliyattan sonra çok fazla kilo alırsanız, cildinizde sarkmalar oluşabilir. Bu rahatsız edici olabilir ve giysi alınmasını zorlaştırabilir.