Mide balonu nedir?

Post by: kerimsarigul
Gösterim: 992

Endoskopi ile (ağızdan sokulan ucunda kamera olan araç)  midenin içine konulan hava veya sıvı ile şişirilen silikondan yapılmış yuvarlak cisimdir.

Balon mide içinde ne kadar kalabilir?

Post by: kerimsarigul
Gösterim: 990

Mide balonunun kullanılma süresi 8-10 aydır. Bu süre dolduktan sonra yine endoskopik yolla balon çıkarılır. Ancak yapılan endoskopide hastanın mide iç yüzeyinde bir sorun görülmez ve hastanın da şikayeti olmazsa, balonun şişkinliğinde azalma olmamışsa en fazla iki ay daha balon mide de tutulabilir.

İkinci kez balon konulabilir mi?

Post by: kerimsarigul
Gösterim: 986

İlk balon çıkarıldıktan en az bir ay sonra ikinci balon konulabilir. Ancak ikinci balondan alınan faydanın ilki kadar olmadığını bilmekte fayda vardır.

Mide balonu ile kaç kilo verilebilir?

Post by: kerimsarigul
Gösterim: 1315

Bu uygulama beraberinde uygun diyet programı ve egzersiz sayesinde başarıya ulaşabilir. Balon her iki tedavi yönteminin de etkinliğini ve uygulama sürelerini uzatır. İstenilen kilo verme hızı aylık 2 ile 4 kilo arasındadır. İlk altı aylık sürede elde edilen 20 - 25 kiloluk kayıp balon çıkarılmadan önceki son 2-3 ayda korunursa kalıcı olması sağlanır.

Mide balonu uygulamasında yaş sınırlaması var mı?

Post by: kerimsarigul
Gösterim: 964

Hayır, mide balonu uygulaması her yaşta uygulanabilir. Ancak 15 yaşın altında uygulanmasında başarılı sonuçlar alınmadığı görülmüştür. İleri yaşlarda uygulama için hastanın özel olarak değerlendirilmesi gerekir.